Pārlūkojot tīmekli, mēs visi laiku pa laikam sastopamies ar HTTP kodiem. Iespējams, esat tos redzējuši, nesaprotot, ko tie nozīmē, vai arī esat mēģinājuši atrisināt problēmu, kas saistīta ar satura parādīšanas veidu tīmeklī, un esat izmantojuši šos pašus kodus.

Šajā rakstā aplūkošu visu par HTTP kodiem – sākot no tā, kas tie ir, kā tie ietekmē vietnes, līdz tam, kā tos var apskatīt lapā. Izpratne par šiem kodiem palīdzēs jums labāk saprast, kas notiek saziņas laikā starp pārlūkprogrammu un tīmekļa serveri. Tāpēc aplūkosim šo tēmu soli pa solim.

Kas ir HTTP statusa kodi un kāpēc tie ir nepieciešami?

HTTP statusa kods ir neliels trīsciparu skaitlis, kas var daudz ko pastāstīt par to, kas noticis ar mūsu pieprasījumu serverim. Tas palīdz mums saprast, vai serverim izdevās veiksmīgi izpildīt mūsu pieprasījumu, vai arī radās kāda problēma. Katram statusa kodam ir sava nozīme, un tas palīdz parādīt servera atbildes uz mūsu pieprasījumu konkrēto statusu.

Visbiežāk sastopamie statusa kodi ir 200, 404 un 500. Kods 200 nozīmē, ka pieprasījums ir veiksmīgi izpildīts un serveris ir nosūtījis vajadzīgos datus. Kods 404 norāda, ka serveris nevarēja atrast meklēto, piemēram, kādu vietnes lapu. Kods 500 norāda uz iekšējo servera kļūdu, kad, apstrādājot pieprasījumu, kaut kas ir noticis nepareizi.

Izmantojot statusa kodus, mēs varam ātri saprast, kas notiek ar mūsu pieprasījumu un vai mums jārīkojas tālāk. Tie ir svarīgs rīks tīmekļa izstrādātājiem un palīdz izsekot un atrisināt problēmas ar tīmekļa vietnēm un tīmekļa lietojumprogrammām.

Kādi ir HTTP statusa kodi

HTTP atbildes ir iedalītas piecās klasēs, no kurām katrai ir savas unikālas iezīmes un nozīme. Tas palīdzēs jums saprast, kā serveris atbild uz jūsu pieprasījumu un ko tas nozīmē jūsu tīmekļa pieredzei. Šeit sniegts īss pārskats par katru klasi:

1. 1xx klase (informācija): Šie kodi norāda, ka pieprasījums ir saņemts un tiek apstrādāts. Praksē tos parasti neizmanto.

2. 2xx klase (sekmīga): Šie kodi norāda, ka pieprasījums ir veiksmīgi izpildīts. Piemēram, 200 norāda uz veiksmīgu datu pārsūtīšanu.

3. 3xx klase (pāradresācija): Šīs klases norāda, ka ir jāveic papildu darbības, lai pabeigtu pieprasījumu. Piemēram, 301 nozīmē pastāvīgu novirzīšanu.

http-status-codes-300

4. 4xx klase (klienta kļūdas): Šie kodi norāda uz kļūdām, kas saistītas ar klienta pieprasījumu. Piemēram, 404 nozīmē, ka pieprasītā lapa nav atrasta.

http-status-codes-401

5. 5xx klase (Servera kļūdas): Tās norāda uz ar serveri saistītām kļūdām. Piemēram, 500 norāda uz iekšējo servera kļūdu.

http-status-codes-501

Kā dažādi HTTP kodi ietekmē SEO

Iespējams, tikai retais zina, ka tādi meklētājprogrammas kā Google, Bing un citas indeksējot tīmekļa lapas, saprot un ņem vērā arī HTTP statusa kodus. Šie kodi var atspoguļot dažādus scenārijus, kas notiek starp klientu un serveri, piekļūstot tīmekļa resursam. Un, lai gan 1xx un 2xx klases kodiem parasti nav tiešas ietekmes uz lapu ranžēšanu meklētājprogrammās, 3xx, 4xx un 5xx klases kodiem var būt zināma ietekme.

Sāksim ar 3xx klases kodu aplūkošanu. Šie statusa kodi norāda dažādus novirzīšanas virzienus, piemēram, 301 (pastāvīga novirzīšana) vai 302 (pagaidu novirzīšana). Pastāvīgas novirzīšanas (301) gadījumā meklētājprogrammas jauno URL uzskata par galīgo un aizstāj iepriekšējo URL indeksēšanas datubāzēs. Tas var pozitīvi ietekmēt SEO, pārnesot autoritāti un pozīcijas no vecās lapas uz jauno.

Tomēr, ja lapā tiek rādīti 4xx kļūdu kodi (piemēram, 404 – lapa nav atrasta), tas var negatīvi ietekmēt SEO. Meklētājprogrammas šādus kodus uztver kā zīmi par satura pieejamības problēmām, kas var samazināt lapas vietu meklēšanas rezultātos.

5xx klases kodi norāda uz servera puses kļūdām, piemēram, 500 (iekšējā servera kļūda). Šīs kļūdas var rasties dažādu iemeslu dēļ, piemēram, servera pārslodzes vai programmatūras konfigurācijas problēmu dēļ. Meklētājprogrammas var uz laiku pazemināt lapas, kas rada šādas kļūdas, klasifikāciju, jo tās var norādīt uz resursa nestabilitāti vai nepareizu darbību.

Tāpēc ir svarīgi saprast, kā dažādi HTTP kodi var ietekmēt jūsu vietnes SEO. Pareiza novirzīšanu pārvaldība un savlaicīga kļūdu novēršana var palīdzēt saglabāt un uzlabot jūsu vietnes pozīcijas meklētājprogrammās.

Kā pārlūkprogrammā skatīt servera atbildes kodus

Kad apmeklējat tīmekļa lapu, pārlūkprogramma piekļūst serverim, lai iegūtu tās saturu. Dažkārt var gadīties, ka lapa netiek ielādēta vai rodas problēmas ar noteiktiem elementiem. Šādās situācijās ir lietderīgi pārbaudīt servera atbildes kodus, lai noskaidrotu, kas tieši notiek zem pārsega.

Kā pārlūkprogrammā pārbaudīt šos kodus? Ir vairāki veidi, kā to izdarīt.

Viens no vienkāršākajiem veidiem, kā to izdarīt, ir izmantot pārlūkprogrammā iebūvētos izstrādātāja rīkus. Lielākajā daļā pārlūkprogrammu, piemēram, Google Chrome, Mozilla Firefox vai Safari, ir iebūvēti izstrādātāju rīki, kas palīdz analizēt tīmekļa lapas. Lai apskatītu servera atbildes kodus, atveriet izstrādātāja rīkus, noklikšķiniet uz cilnes Tīkls un atsvaidziniet lapu. Šeit redzēsiet visu pārlūkprogrammas veikto pieprasījumu sarakstu, kā arī katra pieprasījuma statusa kodu. Ja pieprasījums ir bijis neveiksmīgs, varēsiet redzēt servera atbildes kodu, kas var sniegt svarīgu informāciju par to, kas nav izdevies.

Vēl viens veids ir izmantot īpašus tīmekļa lapu testēšanas pakalpojumus, piemēram, Pingdom Tools vai GTmetrix. Šie pakalpojumi ļauj analizēt lapas ielādes ātrumu un sniedz detalizētu informāciju par katru ielādes procesā ielādēto elementu. Varat arī redzēt katra pieprasījuma statusa kodus un identificēt jebkādas servera problēmas.

HTTP statusa kodu saraksts

Apskatīsim galvenos HTTP atbildes kodus, kas ir svarīgi, lai izprastu mijiedarbību ar serveri.

1xx (informācijas atbildes):

 • 100 Turpināt: Serveris ir gatavs turpināt apstrādāt jūsu pieprasījumu.
 • 101 Pārslēgšanās protokoli: Serveris piekrīt mainīt saziņas protokolu.

2xx (veiksmīgas atbildes):

 • 200 OK: Serveris veiksmīgi izpildīja jūsu pieprasījumu.
 • 201 Izveidots: ir izveidots jauns vienums.
 • 204 Nr Saturs: Pieprasījums tika izpildīts, bet nav satura, ko parādīt.

3xx (pāradresācija):

 • 301 Pārvietots pastāvīgi: Resurss ir pārvietots uz pastāvīgu laiku.
 • 302 Atrasts: resurss ir uz laiku pārvietots.
 • 304 Nav mainīts: kopš pēdējā pieprasījuma resurss nav mainījies.

4xx (klienta kļūdas):

 • 400 Slikts pieprasījums: Jūsu pieprasījumā ir sintakses kļūda.
 • 401 Neautorizēts: piekļuvei nepieciešama autorizācija.
 • 403 Aizliegts: Jums nav atļauts piekļūt resursam.
 • 404 Nav atrasts: resurss nav atrasts.

5xx (Servera kļūdas):

 • 500 Servera iekšējā kļūda: serverī ir radusies problēma.
 • 502 Slikts vārteja: Slikts vārtejas vai starpniekservera numurs.
 • 503 Pakalpojums nav pieejams: Serveris uz laiku nav pieejams tehnisku iemeslu dēļ.

Šo kodu izpratne palīdz labāk saprast servera atbildes un atrisināt iespējamās problēmas.

Hostkoss ieteikumi

Ja jums ir kādi jautājumi par HTTP statusa kodiem vai nepieciešama papildu informācija, sazinieties ar mums. Daudz noderīgas informācijas var atrast arī oficiālajos RFC (Request for Comments) dokumentos. Iesakām izlasīt arī citus rakstus par šo tēmu, kurus esmu pievienojis tālāk.

Esiet droši, ka, labāk pārzinot šos kodus, jums būs daudz vieglāk mijiedarboties ar tīmekļa serveriem un tīmekļa lietojumprogrammām nākotnē.

Jautājumi un atbildes par HTTP statusa kodiem

Kas ir HTTP statusa kodi?

HTTP statusa kodi ir skaitliskas vērtības, ko tīmekļa serveris atdod, atbildot uz HTTP pieprasījumiem. Tie norāda pieprasījuma statusu vai rezultātu.

Kādi ir HTTP statusa kodu veidi?

Ir piecas HTTP statusa kodu klases: informatīvi (100-199), veiksmīgi (200-299), pāradresēti (300-399), klienta kļūdas (400-499) un servera kļūdas (500-599).

Kādi statusa kodi tiek klasificēti kā sekmīgi?

Stāvokļa kodi 200-299 diapazonā tiek klasificēti kā sekmīgi. Piemēram, 200 nozīmē “OK” – pieprasījums ir veiksmīgi izpildīts, bet 204 nozīmē “Nav satura” – serveris izpildīja pieprasījumu, bet neatdeva saturu.

Kādi ir daži HTTP statusa koda pāradresēšanas piemēri?

Statusa kodi 301 (Moved Permanently) un 302 (Found) ir novirzīšanas piemēri. Tie norāda, ka resurss ir pārvietots vai atrasts jaunā vietā.

Ko nozīmē klienta kļūdas HTTP statusa kodos?

Klienta kļūdas (statusa kodi 400-499) norāda, ka klients (piemēram, tīmekļa pārlūkprogramma) ir veicis nepareizu pieprasījumu. Piemēram, 404 – “Nav atrasts” – nozīmē, ka serveris nevar atrast pieprasīto resursu.

Kādi ir servera kļūdu piemēri HTTP statusa kodos?

Servera kļūdu piemēri (statusa kodi 500-599) ir 500 (iekšējā servera kļūda), kas norāda, ka serverī ir notikusi kļūda un serveris nevar izpildīt pieprasījumu.

Kāpēc tīmekļa izstrādātājam ir svarīgi saprast HTTP statusa kodus?

Izpratne par HTTP statusa kodiem palīdz tīmekļa izstrādātājiem efektīvi izsekot kļūdas un novērst problēmas, uzlabot lietotāja pieredzi un optimizēt vietnes veiktspēju.

Kā pārbaudīt HTTP statusa kodus vietnes izstrādes laikā?

Tīmekļa izstrādātāji var izmantot pārlūkprogrammu izstrādātāju rīkus, piemēram, Inspector pārlūkprogrammā Chrome vai Developer Tools pārlūkprogrammā Firefox, lai izstrādes laikā pārbaudītu HTTP statusa kodus.

Kā HTTP statusa kodi ietekmē vietnes SEO?

Pozitīvi HTTP statusa kodi, kas norāda, ka tīmekļa vietne darbojas ātri un pareizi, var pozitīvi ietekmēt SEO, savukārt kļūdaini statusa kodi var negatīvi ietekmēt meklētājprogrammu pozīcijas.

Kā labot tīmekļa vietnes HTTP statusa koda kļūdas?

HTTP statusa koda kļūdu labošana ietver problēmas analīzi, problēmas cēloņa novēršanu un pareizības pārbaudi, veicot testēšanu. Tas var ietvert saišu, servera iestatījumu labošanu vai vietnes programmatūras atjaunināšanu.

Kas ir HTTP statusa kodi?

HTTP statusa kodi ir skaitliskas vērtības, ko tīmekļa serveris atdod, atbildot uz HTTP pieprasījumiem. Tie norāda pieprasījuma statusu vai rezultātu.

Kādi ir HTTP statusa kodu veidi?

Ir piecas HTTP statusa kodu klases: informatīvi (100-199), veiksmīgi (200-299), pāradresēti (300-399), klienta kļūdas (400-499) un servera kļūdas (500-599).

Kādi statusa kodi tiek klasificēti kā sekmīgi?

Stāvokļa kodi 200-299 diapazonā tiek klasificēti kā sekmīgi. Piemēram, 200 nozīmē “OK” – pieprasījums ir veiksmīgi izpildīts, bet 204 nozīmē “Nav satura” – serveris izpildīja pieprasījumu, bet neatdeva saturu.

Kādi ir daži HTTP statusa koda pāradresēšanas piemēri?

Statusa kodi 301 (Moved Permanently) un 302 (Found) ir novirzīšanas piemēri. Tie norāda, ka resurss ir pārvietots vai atrasts jaunā vietā.

Ko nozīmē klienta kļūdas HTTP statusa kodos?

Klienta kļūdas (statusa kodi 400-499) norāda, ka klients (piemēram, tīmekļa pārlūkprogramma) ir veicis nepareizu pieprasījumu. Piemēram, 404 – “Nav atrasts” – nozīmē, ka serveris nevar atrast pieprasīto resursu.

Kādi ir servera kļūdu piemēri HTTP statusa kodos?

Servera kļūdu piemēri (statusa kodi 500-599) ir 500 (iekšējā servera kļūda), kas norāda, ka serverī ir notikusi kļūda un serveris nevar izpildīt pieprasījumu.

Kāpēc tīmekļa izstrādātājam ir svarīgi saprast HTTP statusa kodus?

Izpratne par HTTP statusa kodiem palīdz tīmekļa izstrādātājiem efektīvi izsekot kļūdas un novērst problēmas, uzlabot lietotāja pieredzi un optimizēt vietnes veiktspēju.

Kā pārbaudīt HTTP statusa kodus vietnes izstrādes laikā?

Tīmekļa izstrādātāji var izmantot pārlūkprogrammu izstrādātāju rīkus, piemēram, Inspector pārlūkprogrammā Chrome vai Developer Tools pārlūkprogrammā Firefox, lai izstrādes laikā pārbaudītu HTTP statusa kodus.

Kā HTTP statusa kodi ietekmē vietnes SEO?

Pozitīvi HTTP statusa kodi, kas norāda, ka tīmekļa vietne darbojas ātri un pareizi, var pozitīvi ietekmēt SEO, savukārt kļūdaini statusa kodi var negatīvi ietekmēt meklētājprogrammu pozīcijas.

Kā labot tīmekļa vietnes HTTP statusa koda kļūdas?

HTTP statusa koda kļūdu labošana ietver problēmas analīzi, problēmas cēloņa novēršanu un pareizības pārbaudi, veicot testēšanu. Tas var ietvert saišu, servera iestatījumu labošanu vai vietnes programmatūras atjaunināšanu.

About the Author

Lenka Siker

Lenka ir pieredzējusi programmētāja, kas prot orientēties dažādās platformās un sistēmās. Viņai ir vairāk nekā trīs gadu pieredze, un viņa spēj pārvaldīt tādas CMS sistēmas kā Drupal, TYPO3 un Concrete5, kā arī pārvalda WordPress, kas nodrošina neskaitāmas tīmekļa vietnes visā pasaulē.

View All Articles