FTP ir viens no vispazīstamākajiem un visvairāk izmantotajiem standartiem failu pārsūtīšanai tīklā. Tā pamatā ir klienta-servera modelis, kurā klients pieslēdzas serverim, lai veiktu failu pārsūtīšanu. Šī tehnoloģija ir diezgan vienkārša un efektīva, un tā joprojām ir aktuāla datu apmaiņas pasaulē.

FTP izmanto, lai pārsūtītu dažāda veida failus, tostarp tekstu, attēlus, videoklipus un citus multivides failus. Tas atbalsta arī lietotāja autentifikāciju, padarot to drošu lietošanai dažādās tīkla vidēs.

Lai gan failu pārsūtīšanai var izmantot arī alternatīvus protokolus, piemēram, HTTP, FTP joprojām ir populāra izvēle, jo tas ir vienkāršs un uzticams. Tas ļauj viegli organizēt failu struktūru serverī un ātri pārsūtīt datus starp lietotājiem.

Šajā rakstā sīkāk aplūkosim, kā darbojas FTP, kā to izmantot failu pārsūtīšanai un kāpēc tas joprojām ir svarīgs tīkla rīks. Iegremdēsimies dziļāk FTP pasaulē un atklāsim visas tās priekšrocības.

Kā darbojas FTP?

FTP darbojas, izveidojot savienojumu starp klientu un serveri, izmantojot vadības savienojumu un atsevišķu datu savienojumu. Vadības savienojums tiek izmantots komandu nosūtīšanai un atbilžu saņemšanai, bet datu savienojums tiek izmantots, lai pārsūtītu faktiskos faila datus.

Kā darbojas FTP?
Kā darbojas FTP?

FTP izmanto iepriekš noteiktu komandu kopumu , piemēram, GET, lai lejupielādētu failus no servera uz klientu, PUT, lai augšupielādētu failus no klienta uz serveri, LIST, lai apskatītu direktorija saturu serverī, un DELETE, lai dzēstu failus no servera.

FTP savienojumu veidi

Ir divi galvenie FTP savienojumu veidi: Aktīvie un pasīvie. Katram tipam ir savas īpatnības, un to izmanto atkarībā no konkrētiem apstākļiem un lietotāja vajadzībām.

Aktīvs FTP savienojums

Aktīvs FTP savienojums ir viens no veidiem, kā pārsūtīt failus, izmantojot FTP (Failu pārsūtīšanas protokols) protokolu. Aktīvā savienojuma laikā klienta dators (klients) izveido savienojumu ar FTP serveri, kas klausās 21 porta (FTP standarta portu).

Aktīvs FTP savienojums
Aktīvs FTP savienojums

Kad savienojums ir izveidots, klients norāda FTP serverim sava datora portu, kurā tas klausīsies serveri, lai pārsūtītu datus. Parasti tas parasti ir ports ar lielu numuru, jo standarta porti (piemēram, 20. ports) jau var tikt izmantoti citiem pakalpojumiem.

Tomēr ir svarīgi atzīmēt, ka, izmantojot aktīvu savienojumu, klienta puses ugunsmūrī ir jāatļauj ienākošie savienojumi uz portu, kuru klients ir norādījis atgriezeniskajam savienojumam ar serveri. Tas var radīt zināmas drošības problēmas, jo, atverot lielu portu skaitu, sistēma var kļūt neaizsargāta pret uzbrukumiem.

Pasīvais FTP savienojums

Pasīvā FTP savienojuma laikā klients, lai izveidotu savienojumu, kā parasti, izveido savienojumu ar servera 21. portu. Tomēr tā vietā, lai serveris sāktu reverso savienojumu ar klientu (ko var bloķēt ugunsmūris vai NAT ierīce), klients pieprasa serverim norādīt portu, kurā izveidot savienojumu.

Pasīvais FTP savienojums
Pasīvais FTP savienojums

Kad klients izveido pasīvu savienojumu, tas nosūta PASV (Passive) komandu serverim uz 21 portu. Serveris atbild uz šo pieprasījumu, norādot klientam IP adresi un porta numuru, ar kuru klientam nepieciešams izveidot savienojumu, lai pārsūtītu datus. Pēc šīs informācijas saņemšanas klients izveido savienojumu ar norādīto servera portu.

Pasīvo FTP režīmu bieži izmanto , ja nepieciešams izvairīties no problēmām, kad ugunsmūri vai NAT ierīces bloķē savienojumus, jo šajā režīmā klients iniciē visus savienojumus ar serveri, un serveris nemēģina izveidot reversos savienojumus.

Kas ir FTP serveris un FTP klients?

Ja kādreiz esat augšupielādējis failus no vietnes vai uz to, iespējams, esat dzirdējis par FTP serveri un FTP klientu. Bet kas tieši tie ir?

FTP serveris būtībā ir virtuāls failu pārvaldnieks, kas atrodas attālā datorā. Tas saņem un apstrādā jūsu pieprasījumus augšupielādēt, dzēst vai pārvietot failus tīmekļa vietnē.

FTP klients ir universāls rīks darbam ar failiem attālinātos serveros, izmantojot FTP protokolu. Tas ļauj ērti pārvaldīt, pārsūtīt, kopēt vai dzēst failus FTP serverī. FTP klientiem parasti ir intuitīva saskarne, kas ļauj viegli mijiedarboties ar servera failu sistēmu.

Ir dažādi FTP klientu veidi. Daži no tiem ir specializētas lietojumprogrammas, kas paredzētas tikai FTP. Citi var būt iebūvēti operētājsistēmās, piemēram, Windows vai Linux, vai arī tiem ir komandrindas saskarne, kas paver daudz iespēju automatizēt darbu ar failiem serverī.

Kā izveidot savienojumu ar FTP serveri

Tālāk ir aprakstītas detalizētas darbības, lai izveidotu savienojumu ar FTP serveri:

  • 1. Instalējiet FTP klienta programmatūru: Pirms sākat darbu, datorā jāinstalē FTP klienta programma. Ir daudz dažādu programmu, piemēram, FileZilla, Cyberduck vai WinSCP, kuras var bez maksas lejupielādēt no interneta.
  • 2. Apkopot nepieciešamo informāciju: Lai izveidotu savienojumu ar FTP serveri, ir jāzina šāda informācija: servera adrese, lietotājvārds un parole. Šo informāciju var iegūt no mitināšanas pakalpojumu sniedzēja.
  • 3. Ievadiet savienojuma datus: Pēc FTP klienta programmas palaišanas ir jāievada saņemtie savienojuma dati: servera adrese, lietotājvārds un parole. Parasti tas tiek darīts, izmantojot īpašu veidlapu vai iestatījumus programmā.
  • 4. Savienojums ar serveri: Pēc visu nepieciešamo datu ievadīšanas vienkārši noklikšķiniet uz pogas “Savienot” vai tamlīdzīgi. Programma mēģinās izveidot savienojumu ar FTP serveri, izmantojot ievadītos datus.
  • 5. Failu pārsūtīšana: Ja savienojums ir veiksmīgs, varēsiet apskatīt FTP serverī esošos failus un pārsūtīt jaunus failus no datora uz serveri vai no servera uz savu datoru.

Tagad esat izveidojis savienojumu ar FTP serveri un varat strādāt ar failiem. Lai nodrošinātu servera drošību, atcerieties, ka pēc darbu pabeigšanas vienmēr jānoslēdz savienojums.

Populārākie FTP serveri

FileZilla serveris: šis ir bezmaksas FTP serveris, kas atbalsta Windows, Mac un Linux operētājsistēmas. Tam ir viegli lietojams interfeiss, tas atbalsta SSL/TLS šifrēšanu drošai datu pārsūtīšanai un var kontrolēt piekļuvi failiem, pamatojoties uz dažādām lietotāju tiesībām.

Viegls FTP serveris: šis FTP serveris specializējas Windows platformā. Tam ir liels pārsūtīšanas ātrums, tas atbalsta SSL/TLS šifrēšanu un var darboties vairāku lietotāju vidē.

CompleteFTP: Tas ir vēl viens FTP serveris operētājsistēmai Windows, kas piedāvā dažādas funkcijas, tostarp atbalsta FTP, SFTP, FTPS, SSH un HTTPS protokolus. Tam ir elastīga piekļuves tiesību pārvaldība, un to var viegli integrēt ar citām sistēmām.

FTP servera kodols: šis FTP serveris vienkāršo konfigurēšanas un pārvaldības procesu. Tas atbalsta FTP, SSL/TLS, SSH, HTTP/S un HTTPS protokolus, un tam ir automātiskas dublēšanas un atjaunošanas iespējas.

ProFTPD: tā ir atvērtā koda FTP servera programmatūra, kas darbojas Linux platformā. Tā ir pazīstama ar savu stabilitāti, ātrumu un konfigurācijas elastību, kā arī daudzu paplašinājumu un moduļu atbalstu, kas paplašina funkcionalitāti.

Populārākie FTP klienti

Šeit ir īss pārskats par dažiem populārākajiem FTP klientiem, kurus izmanto, lai izveidotu savienojumu ar FTP serveriem, un daži no tiem ir bezmaksas:

FileZilla: tas ir viens no populārākajiem un bezmaksas FTP klientiem Windows, Mac un Linux platformām. Tam ir viegli lietojams interfeiss, tas atbalsta SSL/TLS šifrēšanu un ir aprīkots ar daudzām noderīgām funkcijām, piemēram, uzdevumu rindas pārvaldību un piekļuves tiesību pārvaldību.

Cyberduck: šis ir vēl viens populārs FTP klients, kas atbalsta gan Windows, gan Mac operētājsistēmas. Tas piedāvā vienkāršu un intuitīvu saskarni, kā arī atbalsta dažādus protokolus, tostarp FTP, SFTP, WebDAV un citus.

WinSCP: Šis FTP klients ir paredzēts Windows operētājsistēmai un specializējas drošu savienojumu nodrošināšanā, izmantojot SCP un SFTP protokolus. WinSCP ir draudzīga lietotāja saskarne, un tas atbalsta automātisku failu pārrakstīšanu un citas noderīgas funkcijas.

Readdle dokumenti: Šis klients, kas pieejams Mac un iOS, piedāvā dažādas failu pārvaldības iespējas, tostarp FTP atbalstu. Tam ir lietotājam draudzīga saskarne un plašs failu pārvaldības funkciju klāsts.

X-plore Failu pārvaldnieks: šī ir Android operētājsistēmas lietojumprogramma, kas viedtālrunī vai planšetdatorā piedāvā plašas failu pārvaldības iespējas. Tajā ir iebūvēts FTP klients, kas ļauj izveidot savienojumu ar FTP serveriem un pārvaldīt failus, izmantojot lietotājam draudzīgu saskarni.

Kādam nolūkam tiek izmantots FTP?

FTP izmanto dažādiem mērķiem. Šeit ir daži no galvenajiem izmantošanas veidiem:

1. Pārvaldiet savu tīmekļa vietni

FTP (failu pārsūtīšanas protokols) ir ļoti populārs tīmekļa izstrādātāju un tīmekļa serveru administratoru vidū, jo tas nodrošina ērtu un efektīvu veidu, kā augšupielādēt failus uz serveri, kurā izvietotas vietnes. Īpaši svarīga ir iespēja augšupielādēt dažāda veida failus, kas nepieciešami tīmekļa lapu darbībai, piemēram, HTML, CSS, JavaScript, attēlus un citus multivides failus. Aplūkosim sīkāk, kāda veida failus parasti augšupielādē, izmantojot FTP:

  • HTML failus: Tie ir pamatfaili, kas nosaka tīmekļa lapu struktūru un saturu. Tie satur teksta, attēlu, videoklipu un cita satura attēlošanai paredzētu iezīmēšanu.
  • CSS faili: CSS faili ir atbildīgi par tīmekļa lapu izskatu. Tie nosaka krāsas, fontus, izmērus un elementu izkārtojumu lapā.
  • JavaScript faili: JavaScript tiek izmantots, lai tīmekļa lapās radītu interaktivitāti, piemēram, animācijas, notikumu apstrādi, veidlapu validāciju un citas funkcijas.
  • Attēli: Tīmekļa lapās bieži vien ir attēli, lai vizuāli attēlotu saturu. Tie var būt fotogrāfijas, ilustrācijas, logotipi un citi grafiski elementi.
  • Citi multivides faili: Tie var ietvert videoklipus, audio failus, fontus un citus tīmekļa lapās izmantotos multivides failus.

Izmantojot FTP, tīmekļa izstrādātāji var viegli augšupielādēt šos failus tīmekļa serverī, lai tiem varētu piekļūt no jebkuras vietas, kur ir interneta pieslēgums. Tas ļauj viņiem ātri atjaunināt tīmekļa vietņu saturu un veikt izmaiņas to dizainā un funkcionalitātē.

2. Failu koplietošana

Viena no FTP funkcijām ir iespēja koplietot failus, kad lietotāji var augšupielādēt failus FTP serverī un citi lietotāji var lejupielādēt šos failus no servera.

Lai izmantotu FTP failu kopīgošanu, vispirms ir nepieciešama piekļuve FTP serverim. Katram lietotājam ir jābūt unikālam identifikatoram (lietotājvārdam) un parolei, lai piekļūtu serverim. Pēc pieteikšanās lietotājs var izveidot, dzēst un skatīt failus koplietošanas direktorijā serverī.

Augšupielādētos failus var padarīt pieejamus citiem lietotājiem, kuriem ir atbilstoša piekļuve FTP serverim. Katrs lietotājs var izmantot savus akreditācijas datus, lai piekļūtu kopīgajam direktorijam un augšupielādētu failus.

FTP nodrošina efektīvu failu koplietošanu starp lietotājiem, jo īpaši tad, ja jāpārsūta lieli faili vai liels skaits failu. Tomēr FTP protokola atvērtā rakstura dēļ to ieteicams izmantot kopā ar citām drošības metodēm, piemēram, šifrēšanu un autentifikāciju, lai aizsargātu datu konfidencialitāti un integritāti.

3. Programmatūras izplatīšana

Daudzi programmatūras izstrādātāji izmanto FTP, lai izplatītu programmatūras atjauninājumus un labojumus lietotājiem. Uzturot failus FTP serverī, izstrādātāji var nodrošināt, ka lietotāji var viegli lejupielādēt jaunākās programmatūras versijas.

4. Rezerves kopēšana un glabāšana

FTP (failu pārsūtīšanas protokolu) var izmantot kā vienu no līdzekļiem failu dublēšanai un glabāšanai ārpus biroja. Tas galvenokārt attiecas uz situācijām, kad lietotājiem nepieciešams saglabāt svarīgu datu kopijas ārējā serverī, lai nodrošinātu to drošību galveno datu nozaudēšanas vai bojājuma gadījumā.

Viens no veidiem, kā izmantot FTP dublēšanai, ir lietotājam konfigurēt programmatūru, lai tā automātiski kopētu svarīgus failus uz attālu FTP serveri ar noteiktu biežumu (piemēram, katru dienu vai reizi nedēļā). Tas ļauj attālinātajā serverī saglabāt atjauninātas datu kopijas, kuras var atjaunot, ja aparatūras atteices, programmatūras atteices vai citu negatīvu notikumu dēļ tiek zaudēti galvenie dati.

FTP izmantošanas priekšrocības

FTP failu pārsūtīšanai ir vairākas priekšrocības:

1. Platformas neatkarība

FTP ir neatkarīgs no platformas, tas nozīmē, ka to var izmantot jebkurā operētājsistēmā, kas to atbalsta. Tas nozīmē, ka FTP var izmantot jebkurā operētājsistēmā, kas atbalsta šo failu pārsūtīšanas protokolu. Tā kā FTP ir standarts failu koplietošanai tīklā, tas tiek atbalstīts daudzās operētājsistēmās, piemēram, Windows, macOS, Linux, Unix un citās.

Tāpēc FTP ir universāls rīks, ar ko pārsūtīt failus starp dažādiem sistēmu veidiem. Piemēram, Windows lietotāji var viegli izmantot FTP, lai pārsūtītu failus uz Linux serveri un otrādi. Šī savietojamība padara failu kopīgošanu ērtu un efektīvu neatkarīgi no tā, kura operētājsistēma tiek izmantota abās pārsūtīšanas pusēs.

Šī platformas neatkarība padara FTP par pievilcīgu izvēli organizācijām ar dažādām tehnoloģiju kopām un operētājsistēmām, jo tā nodrošina efektīvu datu apmaiņu starp dažādām vidēm bez nepieciešamības veikt papildu konvertēšanu vai pielāgošanu.

2. Droša failu pārsūtīšana

Veicot failu pārsūtīšanu, drošība vienmēr ir pirmajā vietā. Parasts FTP var būt neaizsargāts, taču ir daži veidi, kā šo procesu padarīt drošāku.

Viena no šīm metodēm ir izmantot drošu FTP (SFTP) vai FTPS (FTP, izmantojot SSL/TLS). Šie protokoli ļauj šifrēt datus pārraides laikā, padarot tos gandrīz nepieejamus nesankcionētai piekļuvei.

Izmantojot SFTP vai FTPS, mēs varam būt droši, ka mūsu faili pārraides laikā paliek konfidenciāli un droši. Šī pieeja ļauj mums strādāt ar failiem, esot pārliecinātiem par to drošību.

FTP izmantošanas trūkumi

Lai gan FTP ir daudz priekšrocību, tam ir arī daži trūkumi:

1. Šifrēšanas trūkums

Ja failu pārsūtīšanai izmantojam standarta FTP, ir svarīgi saprast, ka pārsūtītie dati netiek šifrēti. Tas nozīmē, ka tos var pārtvert trešās personas, kas apdraud mūsu informācijas drošību un konfidencialitāti.

Šī problēma ir īpaši aktuāla, ja pārsūtām sensitīvus vai konfidenciālus datus. Tāpēc ir svarīgi apsvērt iespēju izmantot citus protokolus, kas nodrošina datu šifrēšanu, piemēram, Secure FTP (SFTP) vai FTPS (FTP over SSL/TLS). Tie ļauj mums droši pārsūtīt failus, samazinot risku, ka mūsu datiem var piekļūt neatļauta persona.

2 Ierobežotas kļūdu apstrādes iespējas

FTP ir ierobežotas kļūdu apstrādes iespējas, kas var apgrūtināt problēmu diagnosticēšanu un novēršanu, ja failu pārsūtīšana neizdodas. Tas var izraisīt lietotāju neapmierinātību un laika izšķērdēšanu problēmu risināšanai.

3. Grūtības iesācējiem

Lietotājiem, kuri nav pazīstami ar FTP vai datortīklu koncepcijām, FTP iestatīšana un lietošana var būt sarežģīta. Tas var radīt šķēršļus, kas kavē to izmantot personām vai organizācijām, kurām trūkst tehnisku zināšanu.

Ieteikumi no hostkoss

Atcerieties, ka efektīva failu pārsūtīšana ir pazīstama ne tikai ar savu ātrumu, bet arī ar savu uzticamību. Lai nodrošinātu šo uzticamību, pirms failu pārsūtīšanas jāizmanto zip arhivēšana. Tas palīdzēs samazināt datu bojājumu vai zudumu risku pārsūtīšanas laikā.

Ja strādājat ar ukraiņu valodas failiem un datu pārsūtīšana pirmajā mēģinājumā neizdodas iespējamu kodēšanas problēmu vai citu faktoru dēļ, noteikti pārbaudiet failu nosaukumus. Ja tajos ir ukraiņu rakstzīmes vai burti, mēģiniet tos mainīt uz latīņu rakstzīmēm. Tas var vienkāršot pārsūtīšanas procesu un novērst iespējamus konfliktus.

Turklāt iesakām iepazīties ar citiem noderīgiem padomiem un ieteikumiem, kas sniegti citos mūsu rakstos. Tajos ir daudz noderīgas informācijas par efektīvu failu pārvaldību, drošību un darba plūsmas organizēšanu.

Vēlam veiksmi darbā un uzticamu informācijas apmaiņu!

Biežāk uzdotie jautājumi (bieži uzdotie jautājumi)

Kādi drošības pasākumi jāveic, izmantojot FTP?

Lietojot FTP, ir svarīgi par prioritāti noteikt drošību, izmantojot spēcīgas autentifikācijas metodes, piemēram, SFTP vai FTPS. Turklāt regulāri atjauniniet FTP klienta un servera programmatūru, lai novērstu jebkādas drošības nepilnības.

Vai FTP ir piemērots lielu failu pārsūtīšanai?

Jā, FTP ir labi piemērots lielu failu efektīvai pārsūtīšanai. Tā stabilais protokols nodrošina, ka lieli faili tiek pārsūtīti ātri un uzticami.

Vai varu izmantot FTP, lai automātiski pārsūtītu failus?

Noteikti. FTP atbalsta automatizāciju, izmantojot skriptus vai specializētu programmatūru, kas ļauj pārsūtīt failus pēc grafika vai aktivizēt bez manuālas iejaukšanās.

Vai ir alternatīvas FTP?

Jā, FTP ir vairākas alternatīvas, tostarp SFTP (SSH failu pārsūtīšanas protokols), FTPS (FTP over SSL/TLS) un mākoņpakalpojumi failu pārsūtīšanai.

Kā novērst FTP savienojuma problēmas?

Ja rodas problēmas ar FTP savienojuma izveidi, pārliecinieties, vai jūsu pieteikšanās akreditācijas dati ir pareizi, pārbaudiet tīkla savienojumu un pārliecinieties, vai FTP serveris darbojas. Vai arī skatiet sava FTP klienta dokumentāciju, lai iegūtu padomus problēmu novēršanai.

About the Author

Lenka Siker

Lenka ir pieredzējusi programmētāja, kas prot orientēties dažādās platformās un sistēmās. Viņai ir vairāk nekā trīs gadu pieredze, un viņa spēj pārvaldīt tādas CMS sistēmas kā Drupal, TYPO3 un Concrete5, kā arī pārvalda WordPress, kas nodrošina neskaitāmas tīmekļa vietnes visā pasaulē.

View All Articles