Pēdējie divdesmit gadi ir bijuši digitālās renesanses laikmets, kad internets ir kļuvis ne tikai par rīku, bet arī par mūsu ikdienas dzīves sastāvdaļu. Mēs maksājam rēķinus, sazināmies, iepērkamies un pārvaldām savas finanses, izmantojot tiešsaistes pakalpojumus un elektroniskās maksājumu sistēmas. Taču līdztekus daudzajiem ieguvumiem pastāv arī draudi, kuru vidū īpaša vieta ir pikšķerēšanai.

Pikšķerēšana ir kas vairāk nekā tikai vārds. Tā ir atjautīga stratēģija, ko krāpnieki izmanto, lai nozagtu konfidenciālu informāciju, galvenokārt viltojot un pievilinot lietotājus. Diemžēl tas ir diezgan izplatīts uzbrukuma veids.

Saskaņā ar statistikas datiem 96 % pikšķerēšanas uzbrukumu tiek veikti, izmantojot e-pastu. Uzbrucēji sūta e-pasta vēstules, kas izskatās pēc labi zināmiem pakalpojumiem vai organizācijām, un cenšas iegūt no mums konfidenciālu informāciju, piemēram, paroles vai kredītkaršu numurus. Vēl 3 % uzbrukumu tiek veikti, izmantojot ļaunprātīgas tīmekļa vietnes, kas var radīt neatgriezeniskus bojājumus mūsu ierīcēm un datiem. Un tikai 1% pikšķerēšanas gadījumu tiek veikti, izmantojot tālruņa zvanus, taču tas nenozīmē, ka tie ir mazāk bīstami.

Tāpēc ir svarīgi izprast šo uzbrukumu būtību un savlaicīgi veikt pasākumus, lai aizsargātu savu privātumu un drošību tiešsaistē.

Lasiet rakstu, lai uzzinātu vairāk:

Kas ir pikšķerēšana internetā?

Aplūkosim sīkāk tiešsaistes pikšķerēšanas fenomenu.

norāda pats vārds, pikšķerēšana ir tiešsaistes krāpšanas veids, kas ietver sensitīvu lietotāju datu zādzību. Tā ir ne tikai krāpšana, bet arī viltīga stratēģija, kurā uzbrucēji provocē cilvēkus izpaust savu personisko informāciju, piemēram, tālruņa numurus, bankas kartes, pieteikumus un paroles.

Shēma ir vienkārša: krāpnieki lietotājiem piedāvā dažādas“pievilcīgas” funkcijas vai pakalpojumus, kas ir saistoši mērķauditorijai. Piemēram, viņi var apsolīt, ka varēs uzzināt, kas ir skatījies viņu sociālo tīklu profilus, lai gan pati platforma šādu funkciju nenodrošina. Vai arī viņi var piedāvāt produktu ar neticamu atlaidi, lai piesaistītu tiešsaistes klientus.

Uzbrucēji šo stratēģiju var izmantot dažādos veidos. Viņi var slēpt savus nodomus aiz pievilcīgiem ieganstiem, piemēram, tīmekļa vietnes autentifikācijas verifikācija, nevēlamu e-pasta vēstuļuatteikšanās no abonēšanas, īpašu piedāvājumu piedāvāšana vai pat jaunu lietojumprogrammu instalēšana.

piemērs-phishing-Facebook
Pikšķerēšanas piemērs: uz Facebook nosūtīta surogātpasta ziņa, kurā pieprasīta parole administratora lapai.

Kā darbojas pikšķerēšana tiešsaistē

Apskatīsim, kā darbojas pikšķerēšana tiešsaistē un kāpēc tā ir tik efektīva. Pikšķerēšana atšķiras no citiem krāpšanas veidiem ar to, ka tās upuris faktiski brīvprātīgi sniedz savus konfidenciālos datus. Tas tiek panākts, prasmīgi izmantojot dažādus rīkus, piemēram, pikšķerēšanas tīmekļa vietnes, e-pasta jaunumus, datu iegūšanas lapas, uznirstošos logus un mērķtiecīgu reklāmu.

Scenārijs parasti ir šāds: lietotājs saņem pievilcīgu piedāvājumu vai uzaicinājumu reģistrēties kādam labumam vai apstiprināt savus personas datus, ja tas attiecas, piemēram, uz banku vai komerciālām iestādēm, ar kurām viņš sadarbojas. Uzbrucēji parasti maskējas par pazīstamiem uzņēmumiem, sociālajiem tīkliem vai e-pasta pakalpojumiem, nosūtot e-pasta vēstules šo organizāciju vārdā. Piemēram, lai izliktos par tiešsaistes mazumtirgotāju, krāpnieki izmanto adreses, kas līdzinās Aliexpress vai Aliexxpress.

Uzbrucēji bieži paļaujas uz lietotāju zemo informētības līmeni kiberdrošības jomā. Viņu galvenais mērķis ir personas dati, kas ļauj piekļūt finanšu resursiem. Tādējādi par upuriem var kļūt ne tikai privātpersonas, bet arī bankas, elektronisko maksājumu sistēmas un citas iestādes ar ievērojamu finanšu potenciālu.

Interneta pikšķerēšanas shēmu piemēri

Tiešsaistes pikšķerēšanas shēmas var šķist sarežģītas, taču patiesībā tās ir vienkāršas, taču efektīvas maldināšanas metodes, ko noziedznieki izmanto, lai nozagtu personas informāciju un finanšu datus. Aplūkosim dažus no izplatītākajiem piemēriem, kas var apdraudēt jūsu drošību tiešsaistē:

  1. Pikšķerēšanas e-pasta vēstules: Šī vecā, bet joprojām efektīvā metode ietver e-pasta vēstules nosūtīšanu, kas izliekas par svarīgu ziņu no bankas, sociālo mediju uzņēmuma vai cita avota. Parasti jums tiks lūgts apstiprināt savu informāciju, piemēram, lietotājvārdu un paroli, dažkārt pat bankas kartes numuru. Atcerieties, ka neviens cienījams resurss nekad nelūgs jums izpaust šo sensitīvo informāciju pa e-pastu.
  2. Atbildes uz e-pasta ziņojumiem pārtveršana: Šis pikšķerēšanas veids izmanto e-pasta protokola ievainojamību, lai pārtvertu jūsu atbildes uz pikšķerēšanas e-pasta ziņojumiem. Kad atbildat uz e-pasta vēstuli, tā var tikt automātiski pārsūtīta uzbrucējiem, kuri pēc tam var mēģināt izspiest vēl vairāk informācijas vai maldināt jūs.
  3. Pikšķerēšana tiešsaistes izsolēs: Uzbrucēji var izmantot likumīgas tiešsaistes izsoles, lai pārdotu nelikumīgi iegūtas preces. Viņi var izskatīties pēc godīgiem pārdevējiem, bet patiesībā naudu saņem, izmantojot viltotas tīmekļa platformas, apejot oficiālās maksājumu sistēmas.
  4. Fiktīvas labdarības organizācijas: Šī shēma izmanto jūsu vēlmi palīdzēt citiem. Krāpnieki var nosūtīt jums e-pastu vai sazināties ar jums, izmantojot sociālos plašsaziņas līdzekļus, ar lūgumu ziedot līdzekļus fiktīviem labdarības projektiem vai palīdzēt slimniekiem. Pirms ziedojumu veikšanas veiciet papildu izpēti, lai pārliecinātos, ka tā ir īsta organizācija.
  5. Pikšķerēšana tiešsaistes veikalos: Krāpnieki var izveidot līdzīgus interneta veikalus, kas piedāvā produktus par ļoti zemām cenām vai ar lielām atlaidēm. Tomēr bieži vien tas ir tikai viltīgs veids, kā iegūt jūsu finanšu informāciju. Pirms pirkumu veikšanas tiešsaistē pārbaudiet veikala uzticamību un tā reputāciju.

Uzziniet par šiem pikšķerēšanas krāpšanas gadījumiem un esiet piesardzīgi tiešsaistē. Jūsu personiskajai informācijai un drošībai vienmēr jābūt pirmajā vietā.

Kā atpazīt pikšķerēšanu: Krāpnieku triki un kā no tiem izvairīties

Kad cilvēki saņem e-pasta vēstuli par laimētu balvu loterijā vai izlozē, viņi parasti jūtas laimīgi un ar nepacietību gaida, kad varēs saņemt balvu. Taču negaidītā uzvara var slēpt lamatas. Noziedznieki diezgan bieži izmanto šo triku, paļaujoties uz mūsu naivumu un vēlmi saņemt kaut ko par velti.

Ir svarīgi atcerēties, ka e-pasta vēstules par laimestiem var nebūt tādas, kādas tās šķiet. Parasti tās nāk no nezināmiem vai aizdomīgiem sūtītājiem, un pirmajā brīdī tās var radīt šaubas. Ja jums nekad nav bijusi nepieciešama atbilde uz jautājumu“Kā es iekļuvu šajā loterijā?“, iespējams, tā ir pikšķerēšana.

Daži uzbrucēji iet vēl tālāk, cenšoties pārliecināt jūs pie teikties aizdomīgās vietnēs, lai saņemtu savu“balvu”. Viņi var izveidot pikšķerēšanas tiešsaistes veikalus, kas izskatās kā pilnīgi autentiski resursi. Lūdzot ievadīt personas datus“verifikācijai” vai“autorizācijai“, viņi patiesībā tikai mēģina nozagt jūsu identitāti un naudu.

Kā atpazīt šīs lamatas? Pirmkārt, pievērsiet uzmanību tīmekļa vietnes URL adresei. Bieži vien tā var būt līdzīga jums zināmā resursa oficiālajai adresei, taču ar dažām atšķirībām. Piemēram, tajā var būt rakstības kļūdas vai papildu rakstzīmes.

Otrkārt, esiet uzmanīgi, pārbaudot saites e-pasta ziņ ojumos vai ziņojumos. Noklikšķinot uz tām, parasti tiek atvērtas aizdomīgas vai pikšķerēšanas vietnes. Ja šādā vietnē tiek prasīts pieteikties vai ievadīt konfidenciālu informāciju, labāk atteikties to darīt.

Esiet uzmanīgi arī ar e-pasta sūtītājiem. Pārbaudiet to adresi un sūtītāja informāciju. Vai jūs zināt e-pasta adresi un vai tā atbilst attiecīgā uzņēmuma vai organizācijas oficiālajiem kontaktiem?

Vēl viens veids, kā atpazīt pikšķerēšanas uzbrukumus, ir rūpīgi pārskatīt visu informāciju, kas tiek lūgta ievadīt. Uzbrucēji var mēģināt iegūt jūsu personas datus, tostarp kredītkaršu numurus, paroles un citu sensitīvu informāciju. Nesniedziet viņiem šādu iespēju.

Vienmēr jābūt modram un piesardzīgam tiešsaistē. Pikšķerēšanas uzbrukumiem var būt dažādas formas, taču, izmantojot pareizās zināšanas un piesardzību, jūs varat no tiem izvairīties un aizsargāt savus datus.

Auditorijas piesaistes avoti pikšķerēšanas vietnēm

Meklējot jaunus veidus, kā piesaistīt auditoriju pikšķerēšanas vietnēm, krāpnieki pastāvīgi uzlabo savas metodes. Viņu lietotāju piesaistes avoti ir daudzveidīgi un izsmalcināti. Viena no izplatītākajām metodēm ir personīgo ziņojumu sūtīšana, kuros krāpnieki cenšas pārliecināt savus potenciālos upurus par laimestu vai citiem izdevīgiem nosacījumiem. Cita metode ir e-pasta surogātpasta sūtīšana, kad uzbrucēji sūta masveida ziņas ar piedāvājumiem vai vilinošiem darījumiem.

Tikpat efektīvas ir reklāmas kampaņas, kas piesaista lietotāju uzmanību ar interesantu saturu vai stimuliem. Parasti šādas reklāmas ir maskētas kā īsti produkti vai pakalpojumi, bet saite ved uz pikšķerēšanas vietni. Turklāt krāpnieki var izmantot attēlus, kas demonstrē lietojumprogrammu vai pakalpojumu funkcionalitāti, un zem tiem atstāt komentārus ar saitēm uz pikšķerēšanas resursiem. Šī stratēģija, ko dēvē par “polsterēšanu”, rada uzticamības iespaidu un tieksmi izmantot reālus cilvēkus.

Kad lietotājs nokļūst pikšķerēšanas vietnē, krāpnieki cenšas viņu pēc iespējas vairāk noturēt un iesaistīt krāpnieciskajā shēmā. To var panākt, izmantojot apvienojumus un informatīvos materiālus, kas rada leģitimitātes un drošības iespaidu. Tādējādi shēma darbojas šādi:“Avots -> Papildinājums ->Pikšķerēšanas mērķlapa“, kur katram solim ir sava svarīga loma mērķauditorijas piesaistīšanā un maldināšanā.

Kā pasargāt sevi no pikšķerēšanas

Lai pasargātu sevi no pikšķerēšanas, ir daži vienkārši, bet efektīvi noteikumi, kas jāievēro attiecībā uz drošību tiešsaistē.

Vissvarīgākais – nekad neizpaudiet konfidenciālus datus, pat ja kāds patiešām uzstāj. Neviena banka vai sociālais tīkls nekad nelūgs jums to darīt pa e-pastu.

Uzstādiet labu antivīrusu ar atjauninātu datubāzi. Mūsdienīga šāda veida programmatūra var noteikt spiegprogrammatūru un ļaunprātīgu programmatūru, kā arī brīdināt par aizdomīgām vietnēm. Neignorējiet to brīdinājumus – tie var jūs pasargāt no nepatikšanām.

Pievērsiet uzmanību apmeklēto vietņu dizainam. Ja tās izskatās neveikli vai aizdomīgi, tās var būt pikšķerēšanas vietnes.

Pārbaudiet pārlūkprogrammas adreses joslu. Pat nelielas izmaiņas var liecināt, ka esat nokļuvis pikšķerēšanas vietnē. Uzmanīgi izturieties arī pret saīsinātām saitēm.

Piekļūstot banku vietnēm, pārliecinieties, vai savienojums ir aizsargāts ar HTTPS protokolu. Ja adreses joslā redzat piekaramo atslēgu, tā ir laba zīme.

Uzmanīgi uzmanieties uz e-pasta ziņojumiem, kas aicina uz tūlītēju rīcību vai izraisa emocionālu reakciju. Tie bieži vien ir krāpnieciski.

Lai piekļūtu saviem bankas kontiem, neizmantojiet publisko Wi-Fi . Tie var nebūt droši un jūsu dati var tikt pārtverti.

Ja pamanāt pikšķerēšanas mēģinājumus, ziņojiet par tiem attiecīgajiem dienestiem. Šādi rīkojoties, jūs palīdzēsiet ne tikai sev, bet arī citiem lietotājiem izvairīties no problēmām.

Un pats galvenais – neriskējiet, noklikšķinot uz apšaubāmām saitēm. Pat ja tās nāk no jūsu draugiem, tās var būt lamatas. Esiet piesardzīgi tiešsaistē, un jūsu dati būs drošībā.

Nobeigumā – kas tālāk?

Visbeidzot, iesaku jums izlasīt arī citus rakstus, kas atrodami zemāk pievienotajos materiālos. Papildu analīze un zināšanu palielināšana šajā jomā palīdzēs jums kļūt vēl drošākiem lielajā interneta pasaulē.

Un neaizmirstiet, ka mūsu komanda vienmēr ir gatava atbildēt uz jūsu jautājumiem un sniegt papildu atbalstu, izmantojot tērzēšanu tiešraidē mūsu vietnē. Uzmanieties un esiet droši tiešsaistē!

Jautājumi un atbildes par pikšķerēšanu tiešsaistē

Kas ir pikšķerēšana internetā?

Pikšķerēšana internetā ir krāpšanas veids, kad uzbrucēji, izmantojot viltotas vietnes vai e-pasta vēstules, cenšas iegūt personisko informāciju, piemēram, paroles, kredītkaršu numurus.

Kā atpazīt pikšķerēšanas vietni?

Pikšķerēšanas vietnēm bieži ir neparasts dizains, pareizrakstības kļūdas vai nepareizs URL. Vislabāk ir pārbaudīt adreses joslu un izveidot drošu savienojumu (HTTPS).

Kāda veida informāciju parasti pieprasa pikšķerētāji?

Pikšķerētāji var pieprasīt paroles, kredītkaršu numurus, personisko informāciju, sociālās apdrošināšanas numurus un citu sensitīvu informāciju.

Kādas ir pikšķerēšanas sekas?

Pikšķerēšanas sekas var būt personiskās informācijas zaudēšana, finanšu zaudējumi, identitātes zādzība un citi krāpšanas veidi.

Kā pasargāt sevi no pikšķerēšanas?

Lai pasargātu sevi no pikšķerēšanas, ir jāuzmanās no aizdomīgiem ziņojumiem un saitēm, jāinstalē pretvīrusu programmatūra un regulāri jāatjaunina paroles.

Kāpēc ir svarīgi neatbildēt uz aizdomīgiem e-pasta ziņojumiem?

Atbildot uz aizdomīgām e-pasta ziņām, uzbrucējs var apstiprināt jūsu darbību un palielināt uzbrukuma mēģinājumus.

Cik izplatīti ir pikšķerēšanas uzbrukumi?

Pikšķerēšanas uzbrukumi notiek regulāri, un to mērķis var būt jebkurš interneta lietotājs.

Kāpēc ir svarīgi pārbaudīt saites, pirms uz tām noklikšķināt?

Saites pirms klikšķināšanas pārbaudīšana palīdz izvairīties no potenciāli bīstamām vietnēm un pikšķerēšanas uzbrukumiem.

Kādas citas metodes aizsardzībai pret pikšķerēšanu jūs varat ieteikt?

Regulāras apmācības interneta drošības jomā, divu faktoru autentifikācijas izmantošana un surogātpasta bloķēšanas programmatūras instalēšana var palīdzēt aizsargāt jūs no pikšķerēšanas uzbrukumiem.

Ko man darīt, ja esmu kļuvis par pikšķerēšanas uzbrukuma upuri?

Ja esat kļuvis par pikšķerēšanas uzbrukuma upuri, nekavējoties nomainiet paroles, sazinieties ar savu banku vai citiem zināmiem pakalpojumiem, kas varētu būt ietekmēti, un ziņojiet par incidentu tiesībaizsardzības iestādēm.

About the Author

Andrii Kostashchuk

Andrijam ir pieredze programmēšanā dažādās valodās dažādām platformām un sistēmām. Viņš vairāk nekā 8 gadus ir pavadījis interneta jomā, strādājot ar dažādām CMS, piemēram,: Opencart, Drupal, Joomla un, protams, ar populārāko satura pārvaldības sistēmu WordPress.

View All Articles