Domeenid leiutati selleks, et lihtsustada veebisaitide leidmist World Wide Webis. Varem pidi meeles pidama IP-aadressi, mis koosneb neljast punktidega eraldatud numbrist. See aadress osutab serverile, kus ressurss asub. Neid numbreid võib mälus hoida mitu, kuid kui selliste aadresside arv ulatub kümnetesse, tekib segadus. Võite teha analoogia. Vähesed inimesed teavad telefoninumbreid peast, need lihtsalt lisatakse telefoni mällu ja neile antakse nimi.

Mis vahe on hostingul ja domeenil

Hosting on veebisaidi füüsiline asukoht. Veebilehte võib majutada ka koduarvutis, kuid kvaliteetne ja usaldusväärne majutus nõuab põhjalikumaid teadmisi veebilehe haldamisest. Seetõttu on parim lahendus osta hosting-firmalt veebimajutus.

hostkoss-blog-milline-on-erinevus-hosting-ja-domeeni vahel

Domeen on veebisaidi aadress, mille külastajad sisestavad veebisaidile sisenedes. Domeeni on vaja veebilehtede eristamiseks. Isegi kui inimene ei sisesta teie projekti aadressi brauserisse, vaid jõuab veebilehele otsingumootori kaudu, peavad ka otsingumootorid veebilehti kuidagi eristama.

Domeeninimede tüübid

Domeeni esimene tase. Teine nimi on ülemine tase. Esimese taseme domeen on nime osa, mis asub viimasest punktist vasakul. Domeeni registreerimisel ei saa te ise esimese taseme domeeni välja mõelda. Saate valida ainult registripidajate pakutavate domeenide hulgast.

Teiseks. Teine nimi on esmane või vanemnimi. Teise taseme domeen on nime osa, mis asub viimasest punktist vasakul. Google on nime google.com teise taseme domeen. Mõnes riigis kasutavad registripidajad teise taseme domeene alternatiivina tippdomeenidele. Näiteks.ac.uk ja .co.uk.

Kolmandaks. Või muidu alamdomeen või alamdomeen. Kolmanda taseme domeen on nime osa, mis asub eelviimasest punktist vasakul. Alamdomeene on vaja siis, kui teil on vaja määrata oma veebisaidi eri kategooriatele unikaalne aadress. Näiteks domeen google.co.uk, kus kolmanda taseme domeen on google.

Millised on domeenid

Üldised valdkonnad tähistavad konkreetset tegevusvaldkonda. Näiteks .com on kaubanduslikele organisatsioonidele, .org mittetulundusühingutele ja .edu haridusasutustele. Ajapikku muutusid .com-domeenid nii populaarseks, et neid hakkasid kasutama mitte ainult äriettevõtted. .com domeenide registreerimine ei ole keelatud, isegi kui inimene ei tegele kaubandusega. Üldistele domeenidele on omane lihtne registreerimine. Igaüks võib neid registreerida ja selleks ei ole vaja dokumente. Praegu on üle tuhande tippdomeeni.

Riiklikud domeenid on esmatasandi domeenid, mis on mõeldud konkreetsetele riikidele. Üldjuhul on riiklike esimese taseme domeenide aluseks kahetähelised riigikoodid. Seetõttu koosnevad kõik riiklikud tippdomeenid kahest tähest. Riikliku domeeni registreerimine on reeglina keerulisem kui ülddomeeni registreerimine. Mõned riigid lubavad oma riiklikke domeene registreerida ainult oma kodanikele või ametlikele elanikele. Sellisel juhul peate domeeni registreerimisel esitama oma füüsilise aadressi, passi või juhiloa andmed.

Miks te vajate domeeninimesid

Veebilehe jaoks. Ilma domeenita peavad külastajad mäletama IP-aadressi, et jõuda ressursile. Seetõttu peate valima domeeni, mis jääb mällu, et inimesed saaksid seda mälust sisestada, ilma et nad peaksid seda isegi järjehoidjatesse panema.

Parkimiseks. Domeeni parkimine on see, kui domeenile pannakse lehekülg tekstiga “sait on veel arendamisel” või midagi sarnast. Selliseid lehekülgi nimetatakse parkimislehtedeks. Kui sait on valmis, tuleb domeen ikkagi registreerida. Kõige parem on seda teha varem, et seda ei võtaks teised.

E-posti jaoks. Saate oma domeenile e-posti seadistada. Selleks peate ostma veebimajutuse ja looma e-posti konto.

Ümbersuunamiste puhul. Isegi kui te ei kavatse luua veebisaiti, võite osta domeeni ja luua ümbersuunamise oma lehele aadressil contact.com, classmates.com või Instagram. Pärast seda suunatakse igaüks, kes sisestab domeeninime veebibrauserisse, teie lehele.

KKK (korduma kippuvad küsimused)

Mis vahe on domeeninimel ja URL-il?

Domeeninimi on inimesele loetav aadress, mis vastab veebisaidi IP-aadressile, samas kui URL (Uniform Resource Locator) on täielik veebiaadress, mis näitab protokolli (näiteks HTTP või HTTPS) ja konkreetset lehekülge või ressurssi veebisaidil.

Kas ma saan oma domeeninime pärast selle registreerimist muuta?

Kuigi domeeninime muutmine on tehniliselt võimalik, ei soovitata seda teha, kuna see võib mõjutada brändi kujundamist, SEO-d ja kasutajate äratundmist. Tavaliselt on lihtsam registreerida uus domeen ja suunata liiklus vanalt domeenilt uuele domeenile.

Kui kaua võtab domeeni registreerimine aega?

Domeeni registreerimine võtab tavaliselt mõne minuti, kuigi see aeg võib sõltuvalt domeeni registreerijast ja nõutavatest lisateenustest või kontrolliprotsessidest erineda.

Kas ma pean oma domeeni igal aastal uuendama?

Jah, domeeninimesid tuleb perioodiliselt uuendada, et säilitada omanikuõigus ja vältida domeeni kehtivuse lõppemist. Enamik domeene nõuab iga-aastast uuendamist, kuigi mõned registripidajad pakuvad mitmeaastaseid registreerimisvõimalusi.

Kas ma saan osta juba registreeritud domeeni?

Jah, juba registreeritud domeeni on võimalik osta kas eraviisiliste läbirääkimiste teel praeguse omanikuga või osaledes domeenioksjonil. Siiski võib registreeritud domeeni ostmine olla kallim kui uue domeeni registreerimine.

About the Author

Andrii Kostashchuk

Andriil on kogemus programmeerimisega erinevates keeltes erinevatele platvormidele ja süsteemidele. Ta on veetnud rohkem kui 8 aastat internetisfääris, töötades erinevate CMS-idega, nagu näiteks: Opencart, Drupal, Joomla ja muidugi kõige populaarsem sisuhaldussüsteem WordPress.

View All Articles